دسته
دوستان ما
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82066
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 13
**************************** تماس با ما ****************************
جامع ترین وبلاگ ایران شناسی

****************************

سرزمین اریایی

Rss
طراح قالب

با توجه به وجود اعتقادات عميق و ريشه دار مذهبي در ميان ايرانيان، زيارت گاه هايي در اين كشور وجود دارد كه همواره مشتاقان بسياري از سراسر ايران به سمت زيارت آنها مي شتابند.

برخي از اين زيارت گاه ها، مانند بارگاه مطهر امام رضا(ع) در مشهد مقدس، داراي ارزش معنوي و مذهبي قابل توجهي براي مسلمانان جهان  هستند. به طوري كه هر ساله مسلمانان بسياري از سراسر جهان به منظور زيارت آنها به سوي ايران روانه مي شوند. در كشور ايران، اماكن زيارتي ديگري نيز وجود دارند كه از نظر منطقه اي مورد توجه قرار مي گيرند و به طور معمول زايران آنها را افراد محلي تشكيل مي دهند. به عبارت ديگر،‌ زيارت، ‌از جمله اموري است كه در راس زندگاني مردم ايران قرار دارد و به عنوان يك نياز ضروري و در عين حال شرعي و مذهبي در زندگي مردم تلقي مي شود. به طوري كه بسياري از ايرانيان به مناسبت هاي مختلف ملي و مذهبي به صورت فردي و يا همراه با خانواده به زيارت اماكن مذهبي مي پردازند.
  • بارگاه مطهر امام رضا(عحرم مطهر امام رضا (ع))
از جمله زيارت گاه هايي كه داراي ارزش جهاني است و سالانه ميليون ها مسلمان از كشورهاي مختلف دنيا به خاطر زيارت اش به سوي ايران روانه مي شوند، بارگاه مطهر امام رضا(ع) است كه در استان خراسان رضوي و در شهر مشهد مقدس واقع شده است. اين بارگاه علاوه بر اين كه از نظر معنوي بسيار ارزشمند است، از نظر معماري نيز داراي ارزش ويژه اي است.
حضرت علي بن موسي(ع)، ملقب به «رضا»، امام هشتم شيعيان است، كه پيروان مذهب شيعه از ايشان با عنوان «امام رضا» ياد مي‌كنند. امام رضا(ع)،‌ در سال 148 ه.ق در شهر مدينه متولد شد و در سال 203ه.ق در توس به شهادت رسيد.  پدر امام رضا(ع)، حضرت موسي بن جعفر(ع)، هفتمين امام شيعيان و مادرش تكتم نام داشت. حضرت موسي بن جعفر(ع)، به مدت 20 سال امامت شيعيان را به عهده داشت و سرانجام به دستور مأمون،‌ خليفه عباسي به شهادت رسيد.
مشهد مقدس، هر ساله در سالروز ولادت و شهادت امام رضا(ع) ميزبان زايران بسياري است كه مشتاقانه به زيارت آن بزرگوار مي شتابند. شهادت، هشتمين امام شيعيان در تقويم كشور ايران،‌ تعطيل رسمي است.
  • حضرت معصومه(سقم - قم - حرم حضرت معصومه (س))
فاطمه، ملقب به حضرت معصومه (س)، يكي از فرزندان حضرت موسى بن جعفر (ع)، امام هفتم شيعيان و خواهر امام رضا(ع) است.
آن حضرت در روز اول ذيقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدينه متولد شد و به همين مناسبت اين روز در تقويم كشور ايران، با عنوان روز دختر نامگذاري شده است. پدر حضرت معصومه(س)، در دوران كودكي ايشان به شهادت رسيد و از آن پس وي تحت مراقبت و تربيت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت. 
در سال ٢٠٠ هجرى قمرى و در پى اصرار و تهديد مأمون، خليفه عباسى دوران  تبعيد امام ضا (ع) آغاز شد و يك سال پس از اين تبعيد، حضرت معصومه (س) به شوق ديدار برادرش به سمت خراسان حركت كرد. اما پس از چند روز اقامت در شهر قم، از دنيا رفت و امروز محل دفن ايشان، به يكي از اماكن زيارتي تبديل شده است.
  • حضرت احمد بن موسي الكاظم(عشاهچراغ)
حضرت احمد بن موسي الكاظم، ‌ملقب به شاهچراغ(ع)، فرزند امام موسي كاظم(ع)، هفتمين امام شيعيان و برادر امام رضا(ع) است كه آرامگاه ايشان در شهر شيراز قرار دارد.
حضرت احمد(ع) در نزد پدرش امام موسي كاظم (ع)، از جايگاه و احترام ويژه اي برخوردار بود. وي پس از تبعيد برادر بزرگوارش،‌امام رضا(ع) به مشهد تصميم گرفت براي ديدار او از راه بصره به سمت ايران حركت كند. اما به دستور مامون، خليفه عباسي،‌ لشكري به منظور مبارزه با اين حضرت و يارانش گسيل شد و سرانجام طي نبرد خونيني با سپاه خليفه عباسي به شهادت رسيد.
بارگاه حضرت شاهچراغ كه در استان فارس واقع شده است،‌ داراي گنبد نيلوفري است كه به طور بسيار زيبايي توسط هنرمندان ايراني كاشي كاري شده است. درون اين حرم مطهر با آينه هاي ريز رنگين تزيين شده است و خطوط خوش فارسي و عربي در اطراف آن مشاهده مي شود. بناي حرم حضرت شاهچراغ،‌، مشتمل بر ايواني در جلو و حرمي گسترده در پشت ايوان است كه در چهار جانب حرم، ساخته شده است. ضريح مطهر ايشان در زير گنبد قرار دارد كه از نقره ساخته شده است.
  • حضرت عبدالعظيم حسني(عشاه عبدالعظيم)
حضرت عبدالعظيم حسنى، در چهارم ربيع الثاني سال 173هجري در شهر مدينه چشم به جهان گشود. ايشان فرزند عبدالّله بن على، از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) است كه نسبت اش با چهار واسطه به آن حضرت مي رسد.
حضرت عبدالعظيم، از دانشمندان شيعه و از راويان حديث ائمه ي معصومين(ع) و نيز از چهره هاي بسيار محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بيت عصمت و طهارت(ع) به شمار مي رفت. دوران زندگي حضرت عبدالعظيم(ع) مقارن با امامت چهار امام معصوم يعني امام موسي كاظم(ع) ، امام رضا(ع)، امام محمد تقي(ع) و امام علي النقي(ع) بوده است. گرچه عباسيان در اين دوران حكومت مي كردند و با ايجاد فضاي خفقان و سخت گيري هاي ظالمانه، باعث آزار و اذيت شيعيان شده بودند،‌ اما حضور افرادي چون حضرت عبدالعظيم(ع) در آن دوران نقش موثري در پاسداري و صيانت از فرهنگ والاي اهل بيت(ع) داشت.بقعه حضرت عبدالعظيم(ع) در شهرري واقع شده است.
  • حضرت دانيال نبي(عآرامگاه حضرت دانيال نبي (ع))
حضرت دانيال نبي(ع)، از جمله پيامبران بني اسراييل در قرن هفتم قبل از ميلاد است كه نسل ايشان به داوود پيامبر(ع) مي رسد. ايشان كه داراي كتاب آسماني است، در كودكي،  پدر و مادر خود را از دست داد و زني عابده پرورش و تربيت او را به عهده گرفت. دانيال نبي(ع) در زمان خود به خاطر داشتن هوش و استعداد فراوان توجه بزرگان و پادشاهان بسياري را به خود جلب كرد.
حضرت دانيال(ع) در سال 655 قبل از ميلاد همراه با اصحاب اش توسط «نبوكد نصر»  پادشاه بابل كه محل حكومت اش در شوش بود، به اسارت گرفته شد. آن حضرت بعد از مدتي اقامت در شوش وفات يافت و در همان شهر دفن شد. آرامگاه دانيال نبي(ع)، در ساحل شرقي رودخانه شاوور و روبروي تپه ارگ قرار دارد . اين زيارت گاه داراي دوحياط است و بر روي گنبد مخروطي قرار دارد كه از نوع رايج گنبدهاي منطقه است . دانيال به زبان عبري معني «خدا حاكم من است» رادارد.
X